Úpal není úžeh | Pro ženy | Blesk.cz

Úpal není úžeh

5. června 2008 | 09:48

Na léto se většina z nás těší. Když ale teplé, horké dny "dorazí", nevíme kam vlézt a kde se před slunečními paprsky ukrýt. Přestože nás slunce nabíjí energií, dokáže taky pěkně potrápit – úpal nebo úžeh nejsou nic příjemného.

Úžeh představuje přímé sluneční záření na pokožku hlavy, paprsky přitom pronikají až do mozku a blan. Pocity na zvracení a mdloby mohou přijít později, například ve večerních hodinách. Úpal vás odrovná takřka hned, dochází k přehřátí organismu a k selhání termoregulace – například v nevětrané místnosti plné lidí. Tělu ale také mohou chybět tekutiny, a nedochází k tvorbě potu. Postižený trpí horečkou, která se může šplhat až přes 40 °C, má silné bolesti hlavy a objevují se i závratě. Zpravidla se úpal a úžeh prolínají.

PRVNÍ POMOC:

· Pokud postižený začne omdlévat, odveďte jej do stínu nebo chladnějších míst. Položte jej na záda, lehce mu nadzvedněte nohy a hlavu.

· Lepší stav nabudí i jemné větrání, například z ventilátoru.

· Pijte vodu – doporučuje se přidat do vody sůl, aby si mohlo tělo vytvořit pot a ochladit se.

· Jestli nezabírá ani ochlazovaní vzduchem nebo vodou a pacient se dostává do bezvědomí, přivolejte lékaře.

Přestože nás slunce nabíjí energií, dokáže taky pěkně potrápit.
Přestože nás slunce nabíjí energií, dokáže taky pěkně potrápit.
Autor: PROFIMEDIA.CZ

PAMATUJTE!

· Vyvarujte se pokud možno pobytu na slunci mezi 11. až 13. hodinou, kdy sluneční paprsky dosahují svého maxima. Nespoléhejte se ani na mraky, které slunce občas mohou zakrýt. Intenzita záření je natolik vysoká, že propustí na zemský povrch až 80 % paprsků.

· Pokud trávíte převážnou část dne pod širým nebem, nezapomeňte na pokrývku hlavy – nejen že vám hrozí úžeh, ale také spálení kůže hlavy. Obzvlášť dětská pokožka je citlivá, proto byste od přímého slunečního záření měli ochránit zejména děti.

· Noste vzdušné oblečení.

· Dostatečně pijte, v horkých letních dnech byste do sebe měli dostat 3 – 4 litry tekutin v podobě neslazených vod, ovocných šťáv nebo vychlazených čajů.

· Během slunění pravidelně "osvěžujte" také své tělo!

· Vyhněte se fyzické námaze na přímém slunci!

Autor: VEB
Klíčová slova: blz;zdraví;úpal;úžeh;
Související články