Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Lupénku měl 26 let a teď je skoro zdravý!

26. října 2006 | 09:50

Nová šance pro nemocné s lupénkou! Vědci objevili biologický lék Raptiva, který pomáhá tlumit příznaky

Podle nejnovějších statistik onemocní lupénkou jeden člověk z padesáti! Jen v České republice trpí touto nemocí 200 tisíc lidí. Novou nadějí pro pacienty je tzv. biologická léčba. Tu podstoupil i Otakar Jeřicha (46) z Příbrami. Výsledek? Po 26 letech lupénka ustupuje! Nemoc u Otakara Jeřichy propukla po "běžné" chřipce před 26 lety. Od té doby byl už sedmadvacetkrát v nemocnici. "Nejprve jsem se léčil jen na obvodě. Jenže po roce se mi z jednoho ložiska lupénky na hlavě nemoc rozjela tak, že jsem musel do nemocnice. Tam přišel šok v okamžiku, kdy jsem pochopil, že lupénka je neléčitelná," vzpomíná pan Jeřicha, který trpí formou lupénky, která nereagovala na žádnou z běžných forem léčby. "Míval jsem i fáze, kdy jsem měl lupénku po celém těle. Jezdil jsem k moři, užíval kortikoidy, ale nic nepomáhalo," vypráví dál. Pak přišla novinka v podobě biologického léku Raptiva, který se píchá pod kůži podobně jako si píchají diabetici inzulín. „To bylo poprvé, kdy jsem lupénku dostal "pod kontrolu". Nyní užívám už druhý lék z řady biologik a vypadá to, po dlouhé době jsem bez potíží,“ říká pan Jeřicha. Co jsou biologika? Léky, jejichž základem jsou buňky, do nichž je "vložena" informace o tom, jakou látku mají v nemocném těle vyrábět. Cena léčby je asi šest tisíc za týden a je plně hrazena pojišťovnou.


Co je to lupénka Lupénka je chronické kožní onemocnění, které není nakažlivé. Příčinou je zrychlená obnova kožních buněk. Ty se místo obvyklých 28-30 dnů mění každé tři až čtyři dny. Objevit se může kdekoliv na těle, postihnout může i nehty a klouby v těžkých případech jsou postiženy i játra a ledviny. Současná léčba se zatím soustřeďuje na potlačení příznaků, úplné vyléčení zatím možné není. Jak se projevuje? * svěděním, zarudnutím, praskáním a bolestí kůže * olupováním kůže a vytvářením nevzhledných nánosů rohoviny * bolestmi kloubů, deformací nehtů
Chorobu odstartuje i obyčejná angína Záludnost lupénky je v tom, že může propuknout kdykoliv. Vyvolat ji může puberta nebo porod. U obojího totiž v těle dochází k hormonální "bouři". Stačí ale i nějaké infekční onemocnění, třeba obyčejný zánět zubů nebo angína! Lupénku doprovází i celá řada psychických problémů. "Většina pacientů se setkává s tím, že se lidé z jejich okolí obávají toho, že od nich lupénku chytí. Nemocní tak bývají vyčleňováni z běžného života a často se stává, že uvažují o sebevraždě," vysvětluje profesor Petr Arenberger z dermatovenerologické kliniky vinohradské nemocnice a dodává: "V současné době existuje řada metod, jak nemoc stabilizovat. Velkou nadějí pro nemocné je však nová řada léků patřících mezi tzv. biologické léky."
Máte také vážný zdravotní problém? Zabrala vám netradiční léčba? Podělte se se svým příběhem s ostatními čtenáři Blesku a napište nám e-mail na: zdravi@blesk.cz.

Související články