Alergie na potraviny: Čím nahradit lepek nebo mléko? | Pro ženy | Blesk.cz

Alergie na potraviny: Čím nahradit lepek nebo mléko?

17. dubna 2018 | 06:00

Alergie na potraviny bývá v poslední době čím dál častějším problémem. Přináší s sebou mnoho zdravotních potíží a člověk si musí odpustit některé potraviny, které mu nedělají tak úplně dobře. Naštěstí je ale může nahradit jinými. Které to jsou?

Nejčastějším typem mléčné alergie je přecitlivělost vůči kravskému mléku. I když je tekuté, je to potravina. Slouží k výživě telátek, která velmi rychle rostou. Z hlediska zdravé výživy je velmi tučné. Mléko je druhově specifické a vždy splňuje požadavky vyvíjejícího se organismu daného druhu. Pro dospělé savce ale není nejdůležitějším zdrojem živin. Existuje alergie na bílkovinu kravského mléka. V takovém případě se dá nahradit jiným savčím mlékem, například kozím, či rostlinnými mléky.

Čím nahradit lepek?

Lidem, kteří neumějí trávit lepek, chybí ve střevě příslušný enzym. Jde o poruchu zvanou celiakie, která dokáže velmi znepříjemnit život. Člověk je touto poruchou limitován třeba v restauracích. V obchodě pak musí hledat lepek uvedený na etiketách všech výrobků, které by ho mohly obsahovat i ve stopovém množství. Stav celiaka se po požití potravy s lepkem velmi rychle zhorší  dochází k chronickému zánětu střeva, který může výrazným způsobem zhoršit a omezovat kvalitu života.

Lidé, kteří netráví lepek, by ze své stravy měli vyloučit většinu základní obilné „čtyřky“: pšenici, žito, ječmen, oves. Mouku může celiak kukuřičnou, amarantovou nebo tamarindovou

Čím nahradit cukr?

Doslova v rukavičkách by měli s cukrem zacházet všichni diabetici. Cukry jsou monosacharidy (především glukóza) nebo disacharidy (například cukr řepný)  jde tedy o jednoduché, lehce vstřebatelné cukry. Jakmile se dostanou do těla, okamžitě zvýší glykemii. Škrob je polysacharid, má mnohem nižší glykemický index a jeho vstřebatelnost je zdlouhavější, glykemii tedy zvedá pomaleji. Před kostkou cukru proto raději dejte přednost plátku chleba.

Čím můžete nahradit syrovou zeleninu a ovoce, se dočtete na webu Mojezdravi.cz

Autor: Markéta Ostřížková