Proč vyzkoušet čínskou medicínu? Rozhovor s Milanem Schirlem, terapeutem tradiční čínské medicíny | Pro ženy | Blesk.cz

Proč vyzkoušet čínskou medicínu? Rozhovor s Milanem Schirlem, terapeutem tradiční čínské medicíny

23. října 2017 | 00:00
Prezentace klienta |

Čínskou medicínu začíná používat jako alternativní přístup k řešení svých zdravotních problémů čím dál více lidí. Jaký je hlavní rozdíl mezi tradiční čínskou a západní medicínou?

Čínská medicína není jen o zdraví člověka. Je úzce propojená s čínskou filozofií a vychází z jejich teoretických principů. Vidí člověka jako součást prostředí, ve kterém žije, a které ho ovlivňuje. Vidí ho jako systém, kde vše souvisí se vším. Hovoří a principech Yin a Yang, které sice jeden bez druhého nemohou být, ale kde se jeden neustále snaží převážit nad druhým.

V přírodě dochází k plynulému střídání Yin a Yangu. Pokud člověk žije určitým způsobem extrémně či jednostranně, dochází k nadměrnému nárůstu jednoho z principů, a tím k omezení druhého. Pokud tato disharmonie překročí určitou mez, říkáme jí nemoc.

Autor: shutterstock

Jaké problémy lze řešit čínskou medicínou?

Čínská medicína je schopná řešit opravdu nejrůznější zdravotní problémy. U akutních a urgentních stavů je západní medicína díky svým diagnostickým metodám rychlejší a přesnější. Zato u stavů, které jsou dlouhodobé, chronické, bych doporučil určitě zkusit čínskou medicínu.

Nejčastěji ke mně chodí lidé s bolestmi pohybového aparátu, trávicími problémy, bolestmi hlavy, kožními problémy, s gynekologickými a urologickými problémy atd. Velkou část mých pacientů tvoří lidé s různými psychosomatickými či psychickými problémy.

Jak vypadá návštěva u praktika čínské medicíny?

Povídám si s pacientem o jeho problémech. Ptám se na nejrůznější příznaky, zkontroluji pulz a podívám se na jazyk. Pulz i jazyk dokáží odrážet stav celého organismu. K hlavním terapeutickým metodám čínské medicíny patří akupunktura a fytoterapie. K dalším terapeutickým metodám patří cvičení qi gong a masáže tuina, a také doporučení změn životního stylu.

Jak poznám dobrého praktika čínské medicíny?

Podle výsledků jeho práce. Nicméně seznam ověřených praktiků čínské medicíny můžete nalézt i na stránkách Komory tradiční čínské medicíny.

Čínská a západní medicína jsou postaveny na poměrně rozdílných základech. Je rozdílný i pohled čínské medicíny na náš imunitní systém?

Čínská medicína chápe naše tělo celostně, kde vše souvisí se vším. Pokud to velmi
zjednoduším, tak zdravý organismus je plný Qi (čchi - vitální energie) a krve, a vše v něm plynule proudí. Pokud člověk žije přiměřeně zdravě, tak jeho tělo má výbornou
samoregulační schopnost a většinu výkyvů dokáže samo zvládnout. Pokud mluvíme o
imunitním systému, tak čínští lékaři používají termíny Zheng Qi a Xie Qi.

Co můžeme dělat pro to, abychom měli silnou Zheng Qi?

Je třeba si udržovat psychickou pohodu a vyrovnanost. Psychika se podílí na vzniku asi 70% všech onemocnění. Jediná cesta, jak stavu psychické harmonie dosáhnout, je začít na tom pracovat. Zdraví nám rozhodně nezaručí množství spolykaných doplňků stravy, ale vztahy s ostatními lidmi. V rodině, v práci, ve škole, v komunitě... To je opravdu důležité.

Co stravování?

Číňané říkají: „Je jedno co jíte, hlavně to jezte pravidelně.“ Což je velká pravda. V dnešní době bych ale určitě hleděl i na to, co jíme.

Autor: shutterstock

Ve své ordinaci kromě akupunktury a čínských bylinek často používáte i medicinální houby…

Denně vidím, že medicinální houby dokáží ze všech přírodních prostředků nejefektivněji harmonizovat imunitní systém. A v nerovnováze imunitního systému dnes nalézáme příčinu mnoha různorodých nemocí.  Hlavní účinnou látkou hub jsou betaglukany. Existují i vědecké studie pro to, co tvrdím. Stačí se podívat do sekce články na MycoMedica.cz, kde lze najít velké množství textů, které vychází z ověřených lékařských studií.

Používáte i vy sám medicinální houby?

Ano, nejraději mám kombinaci Cordycepsu a Reishi. Cordyceps působí jako dobíječ energie, posiluje libido, ledviny a plíce. Reishi posiluje imunitu, podporuje kardiovaskulární systém a výrazně harmonizuje psychiku. Čínští mudrci ji užívali vždy před meditací. Často používám i houbu Coriolus, která asi nejefektivněji likviduje různé patogeny (chlamydie, kvasinky, bakterie, viry...). Mnoho lidí mi dnes chodí s tzv. skrytým patogenem. Představte si, že jste kdysi prodělali nějakou běžnou infekci nebo vás kouslo klíště. Většinu patogenu se podařilo třeba antibiotiky z organismu odstranit, ale část se ukryla v hlubších vrstvách. Pak stačí nějaké oslabení, stres, a patogen se začne hlásit. Zde je Coriolus nebo Chaga dobrou volbou.

Mám rád i Maitake, která je výborná u metabolického syndromu (daibetes, hypertenze, cholesterol, nadváha, tuky v krvi), což je problém mnoha lidí v dnešní době fastfoodů.

Medicinální houby se stávají velmi populárními, ale jak je to s jejich kvalitou na našem trhu?

Můžete nakoupit buď levně nebo kvalitně.  Při výběru přípravku je nutné vybírat kvalitní houbové produkty, které si zachovávají účinky, jimiž disponuje i sama houba.

Na závěr bych rád zdůraznil jednu myšlenku. Nikdy nezapomínejme, že „nejlepší pilulkou je změna životního stylu“.

A pokud byste se chtěli dozvědět o čínské medicíně a medicinálních houbách více, podívejte se na povedená, edukativní a zábavná videa s populárním hercem Pavlem Liškou - viz zde.

Odpovídal Milan Schirlo – terapeut tradiční čínské medicíny (odkaz na ordinaci tcm-point.cz) a odborný konzultant společnosti MycoMedica.cz