Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Objev: Nová vakcína proti AIDS!

24. září 2009 | 15:21

Nová experimentální vakcína proti AIDS snížila u 16.000 dobrovolníků riziko nákazy asi o třetinu.

Na výzkumu se podíleli američtí a thajští vědci, kteří připouštějí, že podobný výsledek prakticky nečekali - a jsou z něj poněkud zaskočení, píše ve čtvrtek agentura Reuters.

Vakcína vznikla s využitím dvou starších očkovacích látek. Je kombinací vakcíny firmy Sanofi-Pasteur ALVAC proti canarypox viru a neúspěšné očkovací látky proti HIV, kterou pod označením AIDSVAX vyvinula sanfranciská společnost VaxGen a nyní ji vlastní nezisková společnost Global Solutions for Infectious Diseases.

Očkování touto experimentální látkou snížilo riziko nákazy AIDS o 32 procent u 16.000 thajských heterosexuálních dobrovolníků, kteří nepatří mezi skupiny se zvýšeným rizikem nákazy. "U skupiny, která dostala placebo, máme 71 případů nákazy a u skupiny s vakcínou 51," řekl novinářům Jerome Kim z výzkumného ústavu v Marylandu, který se na výzkumu podílel.

Prakticky nečekaný výsledek zmátl vědce, kteří přiznávají, že nevědí, proč tato kombinace očkovacích látek funguje. Zároveň je ale triumfem pro stoupence vakcíny, kteří pokračovali v masivním testu s 16.000 dobrovolníky navzdory kritikům, podle nichž byl pokus neetický, anebo přinejmenším plýtváním peněz.
A aby výsledky byly ještě složitější, zjistili vědci, že lidé, kteří vakcínu dostali, a přesto se nakazili, mají v krvi stejné množství viru HIV, jenž u nich způsobuje stejně velké poškození imunitního systému, jako u pacientů s HIV, kteří očkování nedostali. To znamená, že vakcína pomáhá zabránit proniknutí viru do těla, ale jakmile se tam jednou dostane, už proti němu nijak nepomůže.

Autor: ČTK
Klíčová slova: aids, hiv, vakcína
Diskuse ke článku
.
Související články