Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno, déšť 22°C

Úprava životního stylu je základem zdravého srdce

21. září 2009 | 14:01

Zdravý životní styl znamená, kromě vyváženého jídelníčku, také pravidelnou pohybovou aktivitu, nekouření a snahu o zvládání nadměrného stresu.

O tom, jaký je správný a zdravý životní styl se dočtete v 8. díle našeho seriálu o srdci a cévách.

Stejně jako v případě jídelníčku i u pohybu platí, že není důležité pouze kvantita, ale také kvalita.

Přečtěte si také předchozí díly našeho seriálu:


Pokud patříte k těm, u nichž pravidelný pohyb ještě nenašel v každodenním rozvrhu alespoň na půl hodiny své místo, snažte se tento prohřešek proti zásadám zdravého životního stylu co nejdříve napravit. Nemusí se přitom jednat přímo o zvedání činek nebo pocení se při aerobiku. Pokud na pohyb nejste zvyklí, začněte postupně, a zátěž přidávejte. Zařadit pohyb do života je opravdu velmi jednoduché.

Zde je pár tipů a rad do začátku:

• V průběhu dne vyjděte schody, namísto použití eskalátorů nebo výtahu.

• Vystupte o zastávku dříve a zbytek cesty proměňte v procházku, která se stane Vaším každodenním rituálem.

• Během reklamního bloku v televizi zkuste, kolik dřepů zvládnete.

• Zkoušejte různé druhy pohybových aktivit, avšak berte v úvahu také svůj aktuální zdravotní stav. To, že Vám hned první aktivita nepadne do oka je naprosto normální, proto neztrácejte naději a hledejte dál.

• Před cvičením nezapomeňte tělo zahřát, a tím rozhýbat svaly. Bez toho by mohlo dojít k nepříjemným a bolavým následkům. Nezapomeňte také na závěrečné protažení.

• Důležité je hlídat nejen frekvenci a délku pohybu (30 minut denně), ale také jeho intenzitu (optimální intenzitu pro zdraví spočítáte dle jednoduchého vzorečku: 0,6 x (220 – věk) + klidová tepová frekvence za 1 minutu).

• Nezapomínejte, že ve dvou se to lépe táhne a cvičte nebo sportujte s přítelem či přítelkyní. Vzájemně se podržíte a povzbudíte.

Připraveno ve spolupráci s bezplatnou Informační linkou Flora 800 175 324

Autor: Věra Králová, lena
Diskuse ke článku
.
Související články