Nesmrtelný seriál Přátelé: Co jste o něm dodnes možná nevěděli

6. listopadu 2017 | 06:00

Kdo by neznal a neměl rád příběhy šestice různě potrhlých kamarádů z New Yorku. Dnes už kultovní seriál (1994 – 2004) patřil mezi nejsledovanější pořady v USA a dodnes má davy fanoušků. Zajímavé věci se ale děly i v zákulisí...

Prázdná kapsa

Když přišel na konkurz Matt LeBlanc (Joey), měl u sebe asi deset dolarů a navrch pořádnou kocovinu. Po předešlém divokém večírku mu ještě ke všemu na obličeji zůstaly šrámy a strupy. Když pak dostal první šek za natáčení, okamžitě šel na pořádnou večeři. Joey jako vyšitý, že?

Budu tu pro tebe

Produkce chtěla původně jako znělku použít píseň „Shiny Happy People“ od R. E. M., nakonec ale zvítězila „I‘ll Be There for You“ od The Rembrandts.

Panna do svatby

Praštěná Phoebe v seriálu vystřídá několik partnerů. Její představitelka, Lisa Kudrow, ale přišla o panenství až po svatbě v době, kdy jí bylo 32 let.

Takhle dnes vypadá Monika, podívejte se na video, kde lituje svých plastik:

1080p 720p 480p 360p 240p
Takhle dnes vypadá Monika z Přátel! Lituji svých plastik! • VIDEO: 

Kafe jen v zákulisí

Ačkoli byl představitel Gunthera (James Michael Tyler) původní profesí barista, kávu v seriálu nikdy skutečně nepřipravoval. Stroje ve filmové kavárně nebyly zapojené kvůli hluku, který vydávaly, a káva se tak vařila v zákulisí.

Šediny nebereme

Lamač ženských srdcí a největší svůdce v seriálu Joey je od mládí přirozeně šedivý. Matta LeBlanca proto museli maskéři pokaždé obarvit načerno.

Rvačka o role

O roli Joeyho velmi stál herec Hank Azaria. Na konkurz šel dokonce dvakrát, ale pokaždé ho tvůrci odmítli. V několika dílech si nakonec přece jen zahrál. V seriálu ztvárnil biologa Davida, který chvíli chodil s Phoebe.

Závislost

Matthew Perry, který hrál Chandlera, si během natáčení pořídil dost nepříjemný problém – závislost na alkoholu a drogách. Všimli jste si také, že v jedné době dost přibral? Za kila navíc mohla odvykací léčba.

Hvězdy v přátelích

Během desetiletí, kdy se seriál natáčel, se v něm objevilo mnoho hereckých hvězd ve vedlejších rolích. Když se například na place objevil Brad Pitt (tehdy manžel Jennifer Aniston), publikum šílelo tak, že režisér musel přerušit natáčení. V několika dílech se objevil i Bruce Willis díky tomu, že prohrál sázku s Matthewem Perrym. Honorář z natáčení pak věnoval na charitu.

Jedna za všechny

Herečky, které představovaly Rachel, Moniku a Phoebe, spolu každý natáčecí den obědvaly. Prostě si rozuměly v soukromém životě stejně dobře jako v tom seriálovém.

Opice měla úspěch

V několika epizodách měl Ross opičího kamaráda Marcela. Herci o něm zásadně mluvili jako o zatracené opici, protože všude močila a okolí špinila fekáliemi. Ale nakonec to byla právě ona, která jako první ze všech, kteří v seriálu vystupovali, dostala roli v hollywoodském filmu, který se jmenuje Smrtící epidemie (1995).

Fanoušci

Fanoušci Přátel se mohli jít podívat na natáčení seriálu zcela zdarma. Režisér totiž potřeboval vědět, jak vtípky působí na lidi. Zájem byl obrovský, před studiem stály dlouhé fronty!

Podívejte se na to, jak se učil Joey francouzsky:

360p
Jak se Joey učil francouzsky. • VIDEO: 

Kariéra

Jennifer Aniston (i díky účinkování v seriálu) se tehdy nastartovala nejúspěšnější filmová kariéra ze všech šesti herců. I proto měla poslední série jen 18 dílů místo původních 24. Jennifer už totiž tehdy měla velmi nabitý program.

Smutek

Pro Jennifer (Rachel) a Matta (Joey) bylo tak těžké se rozloučit s natáčením, že po poslední párty seděli na střeše, kouřili cigarety a pili víno do 5 hodin do rána.

Hit století

Poslední epizodu sledovalo v USA 50 milionů lidí!

Blbnutí v kašně

Slavná úvodní znělka, ve které přátelé skotačí ve fontáně, nevznikla v New Yorku, ale v Los Angeles. Natáčelo se ve 4 hodiny ráno, vodu museli tvůrci několikrát ohřívat, protože byla tak studená, že měli obavu, aby se herci nenachladili – což se nakonec podařilo odvrátit.

Emoce na place

Poté, co byla ve třetí sezoně natočena epizoda, ve které se Ross a Rachel rozcházejí, jak Schwimmer, tak Aniston ve skutečnosti brečeli. Oba totiž i v soukromí také ukončovali své vztahy, takže jim bylo smutno. Když Phoebe v seriálu čekala trojčata, která jako náhradní matka odnosila svému bratrovi a jeho ženě, byla Lisa Kudrow opravdu těhotná. Tvůrci seriálu kvůli tomu museli trochu improvizovat a pozměnit děj příběhu.

Podívejte se, jak se Rachel bála k očaři:

720p 360p
Kapky pro Rachel • VIDEO: 

Všechno bylo jinak

Podle původních záměrů scenáristů měli být Chandler a Phoebe spíše okrajovými postavami. Z Chandlera chtěli mít gaye, Monika zase měla skončit v páru s Joyem. Nakonec dostali všichni představitelé v seriálu stejný prostor a Monika si nakonec vzala Chandlera.

Výměna hereček

Courteney Cox měla původně představovat Rachel. Jenomže když si přečetla scénář, zjistila, že je jí postava Moniky bližší, a nakonec přemluvila režiséra, aby jí dal raději roli Rossovy sestry. Ukázalo se, že dobře udělala.

Oblíbený gauč

Vzpomínáte si na trochu opelichanou a hodně slavnou oranžovou kavárenskou pohovku, v níž šestice kamarádů sedávala? Během celých deseti let, v nichž seriál vznikal, bylo nepsaným pravidlem, že si na ni mimo natáčení sedali jen herci, kteří představovali „Přátele“.

Miminka

Monika a Chandler se v seriálu trápili s početím dítěte. Nakonec adoptovali dvojčata. Courteney Cox se se stejnými potížemi potýkala i v soukromém životě, děti se jí ale zplodit nakonec podařilo. Jennifer Aniston je dnes dokonce kmotrou jejího skutečného potomka!

Kamarádi ve všem

Všichni herci se hned na začátku dohodli, že budou mít stejný honorář po celou dobu natáčení, což také dodrželi. Jen se sumička postupem let a se zvyšující se popularitou Přátel celkem dost zvýšila – ze začátku dostávali 22 tisíc dolarů za epizodu. Během 10 let natáčení se jejich platy zvedly na milion za jeden díl.

Slavná filmová kavárna

Výhled z kavárny Central Park (ve které je ona proslulá pohovka a pracuje holandský barista Gunther) se po natočení první série výrazně změnil. Kavárna se totiž přesunula do většího studia, kde byl prostor i pro přilehlou ulici.

Autor: Hana Vítková
1080p 720p 360p
DesktopMobile