Jsou školní úkoly trestem pro rodiče? A co vy, podepisujete je? | Pro ženy | Blesk.cz

Jsou školní úkoly trestem pro rodiče? A co vy, podepisujete je?

17. září 2014 | 06:00

Jsou možná děti, které si školní úkoly píší samy od sebe a ještě je včas dají rodičům podepsat. Ale většina školáků je jiná. Na úkoly zapomínají, když už si na ně díky rodičovskému připomenutí vzpomenou, snaží se je odbýt anebo je nedokáží udělat bez pořádné rodičovské spolupráce. Výsledkem je tak často pocit, že úkoly jsou zvláštním trestem pro otce a matku. A to ani nemluvíme o tom, jak některé školy lpí na tom, aby úkoly byly, stejně jako každý zápis v notýsku, podepsané.

Nevím, jak to máte vy, ale moje děti zcela jistě přišly o pár učitelských pochval kvůli tomu, že domácí úkoly sice do školy přinesly hotové, ale chyběl pod nimi můj rodičovský podpis. A tím pádem, pro některé kantory, jako by dítě nepřineslo nic. V lepším případě jsme mohli být rádi, že se to obešlo bez jízlivého komentáře, písemné poznámky a že navrch nedostalo třeba další úkol. Za trest. 

Dneska už jsou dva starší synové tak velcí, že mají školní úkoly zcela ve své režii a mně se dost ulevilo, můžu alespoň nabrat dech do doby, než školskému systému vydám svého nejmladšího potomka. 

Jinak ovšem považuji otázku, zda domácí úkoly mají nebo nemají být podepsané nebo jak často je potřeba podepisovat notýsek či žákovskou, ze citlivý bod českého školství. Stejně jako otázku, kde přesně se musí domácí úkoly psát. A vůbec, jak je možné, že na některých školách to jde bez nich a jinde je děti dostávají i na víkend nebo prázdniny?  

Dítě se má učit ve škole, a proto úkoly nedávám

Podle všeho to závisí zejména na rozhodnutí kantora, což dokládá i pražská učitelka Helena Čechová.

"Jsem toho názoru, že děti se mají učit ve škole a je mou ctí, abych s nimi stihla všechno probrat a ony tak žádné úkoly doma psát nemusely," říká tahle kantorka, která učí na prvním stupni. 

Po dětech doma chce jen to, aby si doma četly a po rodičích, aby je k tomu nalákaly. A ne, aby je čtením strašili. 

Úkoly ve družině? Ani omylem!

Většina učitelů, s nimiž jsme mluvila, je však opačného názoru - dětí musí mít písemné úkoly, aby si učivo zopakovaly. A prý také proto, aby rodiče viděli, co děti probírají.

"Nevím, zda si učitelka umí představit běžný rodinný život, ale doma se po družině a kroužcích sejdeme běžně také v šest večer, dítě padá únavou, já vařím večeři, manžel venčí psa a do toho máme psát úkol," popisuje Brňanka Kamila, která proto považuje každodenní domácí úkoly, které musí být zítra hotové, za trest a to především pro rodiče. 

A podpis je kde? 

"Radši bych si s dítětem povídala, ale ne, musím nad ním stát a buzerovat ho, aby v úkole moc neškrtalo. Přitom je mi ho líto, protože vím, že je prostě přetažené. Bohužel, u nás ve družině se úkoly psát nesmí," dodává rozhořčená matka. Důvody mi jednou vysvětlila třídní mého druhého syna - dítě by ve družině úkoly odbylo nebo opsalo. Doma na ně má větší klid a navíc se do nich mohou zapojit i rodiče. No právě.

Navíc ty podpisy. Pobavila mě v tomto směru historka mé kamarádky. Její dcera je od první třídy jasná vzorná žákyně, sbírá jednu pochvalu za druhou. Tuhle však přišla domů a byla smutná, pochvalné razítko v notýsku chybělo. Důvod? Maminka jí každý den nepodepisuje pochvaly, které už dostala dříve. Tak to mi rozum úplně nebere. A je to pro změnu trest pro dítě. 

1080p 720p 360p
DesktopMobile