Nebezpečí v dětském pokoji: Co hrozí dítěti na internetu? | Pro ženy | Blesk.cz

Nebezpečí v dětském pokoji: Co hrozí dítěti na internetu?

16. června 2009 | 05:24

VIDEO: Také se obáváte o své dítě, když se vrací ze školy, přechází frekventovanou ulici nebo že ho na ulici bude obtěžovat úchyl? Ano, vše se může stát, ale možná ani nemáte ponětí, čemu všemu se váš potomek vystavuje brouzdáním po internetu.

Celých 37 % dětí druhého stupně základních škol komunikuje přes internet s cizími lidmi a 14 procent se dokonce s takovými lidmi osobně schází. Více než třetina dětí ve věku od 14 do 15 let cizím lidem přes internet předává své osobní a kontaktní údaje. Vyplývá to z průzkumu společnosti TNS AISA.

Kámoš z netu

„Děti počítače a internet používají čím dál tím častěji,“ tvrdí Monika Šimůnková z nadace Naše dítě. Zjistilo se, že děti u internetu stráví v průměru 12 hodin týdně. 71 % dětí navštěvuje diskuzní skupiny, třetina z nich sděluje neznámým osobám své osobní a kontaktní údaje.

Falešná identita

Po internetu se potuluje spousta pedofilů, kteří "chatují" s dětmi a vydávají se za jejich vrstevníky. Cílem těchto lidí je osobní setkání s obětí. Jak to může skončit, si každý asi domyslí.

Film do škol

Právě proto se spojilo několik institucí a natočilo půlhodinový film, který se nyní v červnu distribuuje do základních škol. Je určen dětem ve věku 12 – 16 let, jejich rodičům a pedagogům. Na třech skutečných příbězích tak děti mohou vidět odvrácenou tvář internetu. V jednotlivých příbězích jsou ukázána rizika anonymního seznamování. Například příběh Andrey, která byla na schůzce znásilněna nebo příběh malé Moniky, která si dopisovala s pedofilem.

Rodiče – zajímejte se!

Mnoho rodičů s počítačem nepracuje a děti jsou technicky vyspělejší a umí přes počítač komunikovat. A tak se může stát, že zatímco vy připravujete večeři, dítě v bezpečí svého pokojíku je ve spojení s pedofilem. Zajímejte se, jak a s kým dítě tráví na internetu svůj čas, všímejte si, zda nejeví známky strachu. Mluvte s ním o lidech, kteří se v internetovém světě pohybují a nemusí mít čisté úmysly. Ujistěte potomka, aby se nebál svěřit s jakýmkoli problémem.

Desatero bezpečného internetu

1. Nedávej nikomu adresu ani telefon.

2. Neposílej neznámému svou fotografi i a už vůbec ne intimní.

3. Udržuj přístupová hesla v tajnosti.

4. Neodpovídej na neslušné maily a vzkazy.

5. Nedomlouvej si schůzku, aniž bys o tom řekl někomu jinému.

6. Pokud narazíš na něco, co tě šokuje, opusť webovou stránku.

7. Svěř se, pokud tě něco vyděsí.

8. Pozor na viry. Neotvírej neznámé zprávy.

9. Nevěř všemu, co se dozvíš na internetu.

10. Když se s někým nechceš bavit, ukonči to.

Zdroj: Seznam.cz


Od dubna 2007 do konce loňského roku linka zaznamenala celkem 1584 oznámení, policii jako potenciálně nelegální její pracovníci předali 818 z nich. „Každý měsíc obdržíme v průměru 80 oznámení,“ dodala Šimůnková. Děti nebo rodiče se s žádostí o pomoc mohou také obrátit prostřednictvím portálu www.seznamsebezpečně. cz, 24 hodin denně je možné také volat linku 116 111.

Autor: Iva Dvořáková