Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Zataženo, déšť 11°C

Bude první dámou opět Ivana Zemanová? Šedá myška se zbrojním pasem, která si hlídá soukromí

12. ledna 2018 | 12:00

Při prvních prezidentských volbách před pěti lety stála v pozadí a svou roli přenechala dceři Kateřině. V těch současných je mnohem razantnější. Manželovi vede kampaň a tvrdí, že žena by měla svého muže podporovat a následovat. Jaká je Ivana Zemanová, žena, která v roli první dámy možná zůstane dalších pět let?

Ivana Zemanová se narodila v roce 1965 české matce a slovenskému otci. Ten byl politický vězeň, tři roky po jejím narození zemřel, a to zřejmě na následky ozáření v uranových dolech. Po jeho smrti se Ivanina matka nikdy neprovdala a vychovávala sama dvě děti.

Kvůli Zemanovi přerušila studium

Ivana vyrůstala na Vysočině a vystudovala gymnázium. Později začala studovat na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně romanistiku. V roce 1990, kdy pracovala na své diplomové práci, zaslechla, že Miloši Zemanovi "chybí sekretářka". Přerušila studium a stala se jeho asistentkou.

Jak dopadne druhé kolo prezidentských voleb? Kdo má větší šanci? Dočtete se ZDE >>>

Věkový rozdíl mezi nimi činí dvacet let, ale Ivaně to zřejmě nevadilo. O tři roky později přišla do jiného stavu a jako těhotná se v srpnu 1993 za Miloše Zemana provdala. V lednu 1994 se jim narodila jejich jediná dcera Kateřina. Ivana se stala druhou Zemanovou manželkou, z prvního manželství má současný prezident syna.

O popularitu nikdy nestála

Když se stal v roce 1998 z Miloše Zemana premiér, Ivana se veřejného života spíše stranila. Čas od času sice s manželem vyrazila na nějakou zahraniční návštěvu, ale jinak jí byl veřejný život cizí a byla raději v pozadí.

Když v roce 2002 Zeman oznámil, že se nechce znova stát premiérem a že chce odejít do ústraní na Vysočinu, hodně věcí se změnilo. Manželé žili odděleně, Ivana v Praze s dcerou, Zeman na Vysočině. Deset let se o Ivaně téměř nic nevědělo. Pracovala pro Ministerstvo kultury ČR, dovozce vína a působila i na Správě Pražského hradu. Žila si svůj vlastní život a snažila se realizovat se.

Prezidentské volby 2018 online: Sledujte výsledky voleb i průběh hlasování ZDE >>>

K velkému zlomu došlo v roce 2012, kdy Miloš Zeman oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Ivana se nezapojila do manželovy kampaně, její „roli“ převzala dcera Kateřina. Volební preference brzy ukázaly, že Ivaně "hrozí", že se stane manželkou budoucího prezidenta. Po jeho vítězství se Ivana i nadále stranila veřejnosti, rozhovorů moc neposkytovala. Pozornost veřejnosti neustále soustředěnou na sebe za ni přebrala dcera. Když se ale provalil skandál s erotickým videem, na němž je právě Kateřina, Ivana se poprvé ujala naplno své funkce první dámy.

Sebevědomí získávala postupně

Do té chvíle působila jako plachá a nenápadná myška, která moc neřešila, co si vezme na sebe, a taky byla za své modely neustále kritizována. Preferovala černou barvu, která sice skrývá nějaké to kilo navíc, ale ne vždy byla vhodná. Její oblečení moc nelichotilo její postavě, rady okolí však vypouštěla. V roce 2013 však svůj styl konzultovala s Blankou Matragi. A zdá se, že se přece jen trochu poučila o tom, co by měla nosit první dáma. I když žádná velká sláva to není a styl jí poměrně často stále chybí.

Pořád si nejste jistí, koho volit? Volební kalkulačku a vše o kandidátech naleznete ZDE >>>

Mnoha lidem imponuje její skromnost i to, že si velmi důrazně chrání své soukromí. Jako první dáma podniká spoustu věcí – zajímá se o charitu, jezdí po republice, organizuje vlastní akce a má svůj program. Každým rokem, kdy je její manžel prezidentem, je sebevědomější. Občas na sebe upozorní, třeba kontroverzní fotografií, na které je s Jiřím Kajínkem, nebo snímky, na nichž má vojenský úbor a zbraň v ruce. Má dokonce i zbrojní průkaz. Její neřestí je kouření.

Pevná jako skála

Dnes stojí pevně po boku svého manžela. Z tiché a plaché myšky, kterou byla před pěti lety, je dnes sebevědomá vedoucí volebního týmu Miloše Zemana. Před pěti lety zahájil svou kampaň polibkem dceři, letos políbil svou ženu Ivanu, a ještě jí daroval kytku. Několikrát o ní prohlásil, že i když tak nevypadá, má vůdcovské schopnosti.

Ona zase prokazuje činy, že manželka má být solidární a že by vždy měla svého muže následovat. Pokud Miloš Zeman znova zvítězí, asi z toho Ivana "nebude na větvi", protože ví, že funkce první dámy znamená oběť. S tím ale do předvolební kampaně šla.

Prezidentské volby 2018 živě: Sledujte s Reflexem první kolo voleb nového českého prezidenta ZDE >>>

Kdo ji může nahradit?

Příští hodiny ukážou, zda bude i následující volební období první dámou právě ona. Přestože podle průzkumů jsou její šance vysoké, není vyloučeno, že ji v roli první dámy po druhém kole prezidentských voleb nahradí nějaká jiná. Nejvyšší šance má podle průzkumů i sázkových kanceláří Eva Drahošová, manželka kandidáta Jiřího Drahoše.

Stejně tak se ale první dámou může stát i některá z manželek dalších kandidátů, kteří sice nejsou favority na postup do druhého kola prezidentských voleb 2018, ale šanci bezesporu mají – Michaela Horáčková, o více než 20 let mladší manželka Michala Horáčka, Lucie Talmanová, druhá manželka Mirka Topolánka, nebo Klára Fischerová, manželka Pavla Fischera.

Vše o prvních dámách Česka se dočtete ZDE >>>

Autor: aši