Proč děti nesmějí držet diety a jak mohou zhubnout? | Jak zhubnout | Blesk.cz

Proč děti nesmějí držet diety a jak mohou zhubnout?

 • Dětí, které mají problémy s kily navíc, přibývá. Rodiče by to měli řešit co nejdříve a jít příkladem.
  Dětí, které mají problémy s kily navíc, přibývá. Rodiče by to měli řešit co nejdříve a jít příkladem.
  Foto: Shutterstock.com
  18. února  2015 
   12:30

  Ne že by neexistovaly děti, které potřebují shodit přebytečná kila. Ale u nich se na to musí jít úplně jinak než u dospělých, protože není například možné, aby držely přísné diety, a vynechávaly tak některé důležité složky potravy. Nevhodný je i příliš intenzivní pohyb. Jak tedy v případě kluků a holek, které trápí obezita, postupovat? 

 • Děti a přísná dieta? Nebezpečný nesmysl

  ...
  Děti nesmějí držet přísnou dietu, protože by to mohlo ovlivnit jejich vývoj. A možná by sice zhubly, ale například by se zpomalil jejich růst. Nebo by to mohlo oslabit jejich imunitu. Vadí to i proto, že přísné diety s sebou nesou pocit hladu, což je rovněž u dětí na škodu. Hrozí navíc, že by si takovými dietami jednou provždy zpomalily metabolismus. Neměly by hubnout tempem vyšším než půl kila za týden. I pro ně každopádně platí, že by měly méně jíst a více se hýbat. 

 • Dětem pečivo nevadí, do deseti let navíc nemají jíst celozrnné

  Hotové housky posypte mákem, solí nebo sezamem.
  Zatímco sladkosti by měly děti omezovat podobně jako dospělí, u ostatních složek potravy to neplatí. Je například chybou jim z jídelníčku vyřazovat přílohy nebo pečivo, i když tři krajíce chleba k večeři také nebudou to pravé. Pozor, pro děti do deseti let není moc vhodné celozrnné pečivo, protože ho neumějí dobře strávit. 

 • O problémech s váhou s dětmi mluvte hodně citlivě


  Hamburger je sice rychlá večeře, ale pro dítě není rozhodně zdravá
  „V žádném případě by rodič s 
  dítětem neměl mluvit o tom, že by mělo zhubnout,“ upozorňuje nutriční terapeutka Dana Růžičková. Děti přednášky o tom, že za třicet let bude obezita ohrožovat jejich zdraví, k hubnutí rozhodně motivovat nebudou – stejně jako když jim dospělí budou kázat o tom, že by měly méně vysedávat u počítače a více se hlídat. 

 • Příklady táhnou aneb záleží na tom, jak žijí rodiče

  ...
  Rodiče by měli pomoci svým potomkům, aby si k jídlu vytvořili zdravý vztah. Pokud má zatím dítě jen pár kilo navíc a je spíš zaoblené než vyloženě tlusté, stačí, když rodina omezí sladké nápoje a sladkosti, zmenší porce a ubere na vydatnosti večeří. Dítě by každopádně nemělo mít pocit, že jste mu něco zakázali. Dětem, ani obézním, by se neměla strava zásadně omezovat, pokud se vysloveně nepřejídají. Spíše je záhodno zapracovat na postupné obměně jídel, a to i na rodičovských talířích. Podobně by měli jít rodiče příkladem, pokud jde o pohyb – vyhánět dítě ven, zatímco dospělí i o víkendu zůstanou sedět doma, k ničemu není. 

 • Jak obměňovat dětský jídelníček


  ...
  Hranolky by se měly stát vzácností, místo nich podávejte vařené brambory, místo obalovaného smaženého řízku naservírujte dětem raději maso v přírodní úpravě a majolku v těstovinovém salátu nahraďte bílým jogurtem. Vařte doma jídla jen tolik, aby nezbylo na přidání, případně se domluvte s kuchařkami ve školní jídelně, aby vašemu potomkovi nepřidávaly. A naopak, pokud dítě nemá hlad, nenuťte ho dojídat. 


 • Nevyčítejte dětem, za co utratí své kapesné

  ...
  Když už jednou dáváte dětem kapesné, neměli byste jim mluvit do toho, za co své peníze utratí. I když to jsou třeba sladkosti nebo slané brambůrky. Zkuste ho však – bez přímé souvislosti s hovory o jídle – namotivovat k tomu, aby si kupovalo něco jiného, například sběratelské kartičky, časopisy, nebo aby si na něco šetřilo. 

 • Dítě nepotřebuje polévku i druhé jídlo, stačí jedno z toho

  Na obezitě dětí mají největší podíl rodiče, kteří jim dávají nevhodná jídla
  Má vaše dítě v poledne, nebo dokonce i večer polévku i hlavní jídlo? Není to vůbec potřeba. Zrovna tak nepotřebuje dvakrát denně jídlo teplé, snad s výjimkou dospívajících, kteří naopak snesou i lehkou druhou večeři. 

/
Autor: wall

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji