Hubnutí v 50? 7 věcí, které musíte vědět | Jak zhubnout | Blesk.cz

Hubnutí v 50? 7 věcí, které musíte vědět

 • (Shutterstock.com)
  29. září  2016 
   06:00

  S hubnutím je to po čtyřicítce těžké a po padesátce ještě více. Spíše než spoléhat na stále přísnější diety a doufat v zázrak je dobré dozvědět se, co se vlastně ve vašem těle děje, a podle toho se snažit s kily navíc bojovat. 

 • Silový trénink jako to pravé

  ...

  Že se vám nechce posilovat doma, natož někde v posilovně, kde vás uvidí i ostatní? Pak vám raději připomeneme tohle: pokud je vám padesát, máte o pětinu méně svalové hmoty než v době, kdy vám bylo dvacet. Což mimo jiné znamená výrazně pomalejší metabolismus, protože svaly i v klidu spalují mnohem více energie než tukové buňky. Jinými slovy – když zvýšíte objem svalové hmoty, půjde hubnutí snáze. 

 • Dejte si pozor na hormony

  Hubnutí v každém věku: Ve dvaceti sportujte, ve čtyřiceti zapomeňte na rohlíky • VIDEO: Vím, co jím a piju

  Se zvyšujícím se věkem klesá množství pohlavních hormonů, jako jsou progesteron ši testosteron, což mimo jiné vede k tomu, že tělo si začíná ukládat tuky do zásob více než dříve. Lékaři se proto vážně zabývají myšlenkou, zda má smysl například podávat některé hormony uměle jako cestu k nižší váze – ani ne tak kvůli kráse, ale kvůli zdraví. Na druhou stranu je třeba naučit se přijmout měnící se postavu jako fakt, nicméně nutně to nemusí znamenat, že byste měla rezignovat. 

 • Myslete na své klouby

  Chůze

  Trenérka Janna Lowell z Los Angeles pro web Prevention.com prohlásila, že lidem, kterým je přes padesát, jde hodně k duhu cvičení v bazénu. Protože nezatěžuje tolik klouby jako chůze, natož běh. Navíc je kalorický výdej ve vodě o třicet procent vyšší než na suchu, a to při stejném rozsahu pohybu. Pokud do bazénu nemůžete, zkuste přece jen chůzi, cyklistiku či tanec. 

 • Namáhejte se

  ...

  Na sport už se moc necítíte, protože už se vám po ránu hůře vstává, a navíc se dost hýbete třeba na zahradě nebo alespoň cestou do práce nebo z ní? Nejspíše to nestačí. Abyste se udržela v kondici a aby váš metabolismus zůstal výkonný, potřebujete se čas od času pořádně zapotit. 

 • Proberte to s fyzioterapeutem

  ...

  Pokud se chystáte začít pravidelně vydatně hýbat, ale dosud jste tak neučinila, proberte nejdříve své rozhodnutí s lékařem – nebo možná ještě lépe s fyzioterapeutem. Zvláště tehdy, pokud například trpíte bolestmi zad, kolen nebo kyčlí. 

 • Dejte si generálku jídelníčku

  ...

  Berte v potaz, že metabolismus se zpomaluje a v praxi to znamená, že byste denně měla sníst asi o 1000 kilojoulů méně než dejme tomu před deseti lety. To jsou například půl litru mléka nebo dva rohlíky nebo půlka čokolády... Pokud budete jíst stále stejně a nezačnete se více hýbat – a to výrazně více – budete tloustnout. 

 • Vyhýbejte se stresu

  ...

  Podobně jako klesá výkonnost vašeho metabolismu, snižuje se také odolnost vaší psychiky vůči stresu. Ten sám o sobě zvyšuje produkci hormonu kortizolu, což vede k vyššímu ukládání tuku. Pokud toho máte navíc hodně na starost, bývá těžké dodržovat nějaký denní režim, najít si čas na cvičení a podobně. Jediné řešení je, že si toho prostě budete nakládat méně. 

/
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji