DASH dieta: Hit, který vám konečně pomůže zhubnout, mají jasno odborníci

 • 11. července  2016 
   06:00

  Když letos asociace amerických výživářů hodnotila diety podle toho, jak fungují, a zároveň brala v potaz, jak jsou zdravé, vyšel jim jednoznačný vítěz: DASH dieta. Původně vznikla coby jídelníček pro lidi s vysokým krevním tlakem. Jejím základem je omezení sladkostí, tuků a soli. A naopak doporučuje, aby lidé jedli hodně celozrnných výrobků, libového masa a ryb – stejně tak jako ovoce a zeleniny. Nic přitom nezakazuje. 

 • Kde se vzala DASH dieta?

  ...

  DASH je dieta původně vyvinutá coby stravování pro lidi, kteří trpí vysokým krevním tlakem. Na její vývoj finančně přispěla ze státního rozpočtu i vláda USA. DASH dieta částečně připomíná středomořskou dietu. Slovo DASH je vlastně zkratkou ze spojení Dietary Approaches to Stop Hypertension, neboli doporučené dietní postupy při vysokém krevním tlaku.

 • Jak ji hodnotí odborníci

  ...

  Studie ukázaly, že DASH dieta skutečně pomáhá snížit krevní tlak, přispívá ke zvýšení hladiny dobrého cholesterolu, a naopak snižuje množství špatného cholesterolu v krvi, má kladný vliv také na hospodaření těla s triglyceridy. Díky tomu je člověk nejen štíhlejší, ale i zdravější – k tomu pouhé snížení denního energetického příjmu nemusí stačit. 

 • Hubnoucí na sebe musí být přísní

  ...

  DASH dietu navrhla nutriční specialistka Marla Heller a původně měla být podpůrnou léčbou pacientů s vysokým krevním tlakem a zvýšenou hladinou cholesterolu. Jde o celkem prověřený způsob, jak zhubnout, ale zájemce musí dodržovat poměrně přesně daná a do dvou fází rozdělená doporučení. Zásadně redukuje sacharidy a také se při této dietě nedoporučuje žádné kardio cvičení ve vysokém tempu. 

 • Jak vypadá?

  Nehubnete? Možná byste si to nejprve měli srovnat v hlavě.

  Dieta má dvě fáze.

  První trvá zhruba dva týdny a je třeba výrazně snížit příjem sacharidů, čímž se tělo připraví na druhou fázi a bude spalovat snadněji. Jídelníček je v této fázi postavený na vyloučení cukrů, ovoce a obilovin, a naopak zvýšení příjmu bílkovin.

  V druhé fázi pak přidejte sacharidy, ale stále vynechávejte bílý cukr a sladké pečivo, volte celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu. Dále se vyhýbejte moučné zelenině, tzn. hrášku, kukuřici, bramborám, dýni. Do svého každodenního jídelníčku zařaďte také jídla bohatá na bílkoviny: libové maso, luštěniny, ryby, čerstvé sýry, tvaroh a ořechy.

 • Kolik jídel denně jíst?

  ...

  Důležité je dát si tři hlavní jídla a mezi nimi dvě svačiny. Vyhněte se kardio cvičení (běh, zumba, aerobik) a raději zvolte procházku, jógu nebo pilates. Necvičte však déle než 30 minut. Spěte alespoň sedm hodin, dostatečně pijte, nevynechávejte sůl (ale solte s mírou) a vyhněte se kofeinu. Spíše než o dietu jde o zdravější životní styl, a proto se nemusíte bát jojo efektu.

/
Autor: wall

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji