5 nesmyslů o cholesterolu. Nemusíte se ho bát, cukr je mnohem horší! | Jak zhubnout | Blesk.cz

5 nesmyslů o cholesterolu. Nemusíte se ho bát, cukr je mnohem horší!

 • Vajíčka jsou sice plná cholesterolu, ale je to vlastně dobře, protože jde o cholesterol vhodný. Klidně si je dejte, obsahují mnoho potřebných bílkovin.
  Vajíčka jsou sice plná cholesterolu, ale je to vlastně dobře, protože jde o cholesterol vhodný. Klidně si je dejte, obsahují mnoho potřebných bílkovin. (Shutterstock.com)
  17. února  2015 
   06:00

  Chcete dobrou zprávu na úvod? Ženy, které mají vyšší hladinu cholesterolu, žijí déle. A ještě jednu? Cholesterol, obsažený v živočišných produktech, není zdaleka tak nebezpečný, jako se dosud soudilo, spíše naopak. A jak to souvisí s hubnutím? Hodně. Protože mnoho lidí dělá tu chybu, že se snaží ze svého jídelníčku cholesterol vymýtit, ale pokud by něčeho měli ubrat, jsou to tuky jako takové a cukry. 

 • Cholesterol je čisté zlo. Škodí zdraví, a ještě se po něm tloustne

  ...
  To rozhodně není pravda. Respektive je to mnohem složitější, než se celé roky tvrdilo. Rozhodně už neplatí, že jídla s cholesterolem jsou právě kvůli němu škodlivá, a proto by se neměla jíst. Na tom, že podobná tvrzení byla omylem, se v posledních letech shodli mimo jiné britští a američtí vědci – cholesterol podle nich riziko infarktu nezvyšuje. Chybná varování se týkala třeba másla nebo vajec. Ve skutečnosti se lidské tělo bez cholesterolu neobejde, ačkoli se dlouhé roky tvrdilo, že právě on je hlavní příčinou onemocnění srdce a cév. Na druhou stranu nadále platí, že vadí, když jíme příliš mnoho tuku, protože jeho přebytek se ukládá v těle, a to naše zdraví skutečně ohrožuje. Ale v tom případě je úplně jedno, zda jde o tuk živočišný nebo rostlinný. 

 • Nejhorší jsou vajíčka

  ...
  Úplně jinak, než jsme si dlouhé roky mysleli, je to například s vajíčky. Třeba proto, že ve skutečnosti existuje takzvaný hodný (HDL) a zlý (LDL) cholesterol, přičemž ve vajíčkách je právě ten lidskému tělu prospěšný. Žloutek kromě toho obsahuje lecitin, který pomáhá tělu hospodařit právě s cholesterolem. Zrovna vajíčka jsou ideálním zdrojem bílkovin, které se skvěle hodí i při hubnutí – třeba ve večerním salátu. Lidskému tělu spíše než zvýšená hladina cholesterolu špatného škodí, když má nedostatek cholesterolu hodného. 

 • Tuk je vždy horší než cukr

  Muž v Praze nezaplatil za koblihu, v batohu u něj našli půl kila sušené marihuany
  Dlouhé roky se prakticky kladlo rovnítko mezi tuky a tloustnutí a škody na zdraví. A tomu odpovídaly i všelijaké kampaně bojující za zdravější stravování a podobně. Teď se však zdá, že daleko větším strašákem je cukr, který se dosud coby riziko spíše podceňoval. Poslední dobou přibývá odborných varování, zejména pokud jde o glukózo-fruktózový sirup, který se coby levnější varianta cukru řepného nebo třtinového používá v potravinářství čím dále více. Tento sirup přitom mimo jiné zvyšuje riziko ukládání tuku mezi vnitřními orgány, což už přímo podporuje rizika rozvoje některých chorob. Vysoký příjem cukrů jako takových navíc zvyšuje tendenci těla ukládat si škodlivý cholesterol. 

 • Hladina cholesterolu v těle se dá ovlivnit jedině jídlem nebo léky

  Chůze je skvělá nejen pro zdraví, ale lze jí i hubnout.
  Není tomu tak. Protože kladný vliv na poměr různých typů cholesterolu v těle má také pohyb. Vhodná je obyčejná chůze, ještě účinnější je však běh nebo jiné cvičení ve vyšším tempu. 

 • Štíhlí lidé jsou zdravější, protože mají méně cholesterolu v krvi

  Celý den hladovka a večerní přejídání mohou být důvody vašich přebytečných kil.
  Vůbec ne! A v některých případech – u lidí, kteří jsou štíhlí, a přitom nesportují a nedrží dietu – je to dokonce přesně naopak, protože jejich geny způsobují, že se tuk neukládá do podkoží, ale přímo od orgánů. Proto by i štíhlí lidé měli občas podstoupit měření hladiny cholesterolu. 

/

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji