Rodina

Chcete-li se zapojit do diskuse, přihlaste se prosím.


kacik198808. 01. 2013 10:19

Ukončit kojení nebo bojovat? A co se spaním?

 Dobrý den, už si se svým problémem nevím rady, byla bych ráda kdyby mi nějaká maminka s podobnou zkušeností mohla poradit. Začnu od začátku. Když se dcerka narodila, museli jsme ji kvůli novorozenecké žloutence na krmení ve dne v noci budit. Od 5 měsíců nám krásně spinkala od 8 večer do 5 ráno, nakojila se a spala ještě tak do těch 8. V létě, když jí bylo 7 měsíců, onemocněla. Bylo to vážné. 2 týdny byla v horečkách a nevědělo se proč. V nemocnici dělali testy, čekalo se, jak se to vyvine a pořád nic. Prospala skoro celý den. Pak se jí udělaly afty, bolelo ji to, nechtěla nic jíst ani pít. Musely jsme ji se sestrama dávat čaj stříkačkou a ještě to byl boj.Proto kdykoliv se vzbudila, hned jsem jí nabídla prs, dokud byla rozespalá. Snažila jsem se ze všech sil do ní dostat aspoň něco. Nakonec zjistili celkovou sepsi organismu, naše malá měla otravu. Kdyby na to přišli o pár hodin dýl, už by nebyla mezi námi... Následovala léčba antibiotiky. Malá se zlepšovala, horečka ustoupila, takže začala vnímat všechny ty injekce a odběry krve. Samozřejmě se jí to nelíbilo. V noci ji budily na injekce a to jsem jí pak vždycky dala mlíčko aby znovu usnula. Bohužel jí tento zvyk vydržel i po návratu z nemocnice. Neusnula jinak než u prsu a v noci začala i 10x za noc v polospánku fňukat a usnula až u kojení. Po měsíci jsem s tím šla k lékařce, která mi sdělila, že si dcerka hodně vytrpěla, musela bojovat o svůj život a teď se jí to ve snech vrací. Máme s ní mít trpělivost. Nyní je to už půl roku a pořád je to to samé. Noční kojení mi nevadí, na to jsem si zvykla a malá spí s námi v posteli, takže se stačí otočit, dát jí prs a do 10 minut spíme obě dál :) ale to kojení je pro mě utrpením. Malá má už skoro 7 zoubků. Že mě nesmí kousat schválně, to pochopila, dostala vyhubováno a teď už sama když mě omylem kousne, podívá se a dělá tytyty :) ale teď 2 noci po sobě mě bradavku tahá i zoubkama. Za to ale nemůže, neví o tom. Pro mě je to však hrozné. Bradaky mám zmordované do krve, na jedné mám i modřinu s otiskem zoubků. Dětská doktorka mi řekla, že jí je 13 měsíců, je velká tak ji mám přestat kojit. Toto zjištění jsem obrečela, přijde mi to hrozně líto přestat kojit když mlíka mám dost a malá chce. Napadlo mě zkusit Bepanthen mast na bradavky, jestli to nebude lepší. Navíc mám hodně mlíka, už po 5 hodináh mám oprsa nalitý takže když přestanu kojit, bojím se aby se mi neudělal zánět. Jak bych měla zastavit laktaci? A co s malou? Ta bez prsu prostě večer ani v průběhu noci neusne. Zkoušeli jsme jí dát odstříkané mlíko z lahvičky, marně. Čaj taky odstrkuje ručičkou. Prostě pláče dokud ji nedám mlíko a já na to nemám srdce nechat ji plakat. Mám spoustu otázek bez odpovědi...Moje mamka toto řešit nemusela, mě kojila dokud jsem chtěla (asi do 3 let) a sestra se sama odstavila v půl roce a mamce se udělal zánět v obou prsech. Byla bych moc ráda, kdyby mi nějaká zkušená maminka poradila. Jen předem upozorňuji, že nemám zájem o hloupé řeči odpůrkyň kojení. Předem děkuji.

annael 11. 01. 2013 02:35

RE: Ukončit kojení nebo bojovat? A co se spaním?

 Pokud se rozhodnete s kojením skončit, budete potřebovat pevné nervy, co se usínání vaší hočičky týká. Dá se to řešit pouze tak, že jí necháte plakat dokud se nepropláče ke spánku. Věřte, že nejdéle do týdne si zvykne, ale nesmíte se nechat pláčem ani jednou obměkčit a povolit. To by vás vrátilo zpět na začátek.
Na to co udělat pro skončení laktace a vyhnout se zánětu mám pouze jednu babskou radu. Dříve si ženy pevně stahovaly prsa širokým pruhem látky. Prý to bylo účinné a bez komplikací. Vlastní zkušenost s tím nemám, mě se u všech dětí vždy ztratilo mléko kolem jednoho roku. Ale myslím si, že pro fundovanou radu byste si měla dojít k lékaři. Dnes už snad v tomto směru existují nějaké modernější metody.
Na rozkousané bradavky jsem vždycky používala takovou fialovou tinkturu. Skutečně pomáhala velice rychle.
Ať už se rozhodnete s kojením skončit nebo v něm pokračovat, přeji vám i vaší holčičce hodně štěstí do života.

Ohodnoťte přispěvek:
reagovat
monika130674 11. 01. 2013 14:55

RE: Ukončit kojení nebo bojovat? A co se spaním?

 Dobrý dne, jen reaguji a nesouhlasím s tím, že nechat dítě vybrečet až usne, mám čtyři děti a mám s tím zkušenosti, klidně dcerku uspávejte, ono to pak odezní a ona bude usínat sama, jestli byla tak nemocná jak píšete, můj syn měl také sepsi ve svých sedmi měsících, vše se nám upravilo během jeho růstu a po vytrhnutí nosních mandlí v jednom roce, a děti jsou ve stresu, tak se uklidňují..malá vám tak rychle vyroste, jen si to užívejte, že se k ní budíte, není to napořád, tak to se musí prostě vydržet, můj první syn už má 19 let a nejmladší dcerka má 7 měsíců, kojím a další dva kluci jeden má 13 a druhý 4 roky mají společný pokoj a v klidu usínají sami a to byli do dvou let mazlíci a jen maminka, maminka, po tom druhém roce už ty děti usnou sami..nebojte se, jen si to užívejte, vlastní zkušenost. A ke kojení je to to neeej pro děti, já všechny kojila, prvního syna 10 měsíců, pak už nechtěl, druhého do roku , třetího syna 18 měsíců, ale musela jsem ho odstavit z důvodu tabletek na záda, a řeknu vám, že jen jednu noc plakal a pak pohoda, a teď kojím dcerku a budu kojit také, dokud to půjde, ale myslím, že v tom roce a půl to odstavení bude ok. Hlavně že jste zdraví a spokojení. Hezký den

Ohodnoťte přispěvek:
reagovat
sova13 12. 01. 2013 12:50

Re: RE: Ukončit kojení nebo bojovat? A co se spaním?

  Já bych si trochu dovolila podpořit annael. V případě, kdy je potřeba aby si dítě odvyklo usínat u prsu, je způsob "nechat dítě vybrečet" ten nejrychlejší a nejschůdnější. Moje dcera musela přestat kojit kvůli práškům na štítnou žlázu, když bylo malému 11 měsíců. Její chlapeček do té doby také neusmul jinak než u prsu.
Zkoušela ho uspávat jinak, chováním, mazlením,dudlíke, stále nic, neusnul když nedostal prs a stejně řval jak pavián, když ho dala do postýlky a usnul až když se ubrečel. Navíc to trvalo dost dlouho přes měsíc, než si zvykl, jelikož při tom chování to dcera párkrát nevydržela, když se jí dobýval do výstřihu a prs mu dala, takže se tím dostala zpět na začátek a všechnu dosavadní snahu si tak zmařila. Zkrátka ničemu těmi různými způsoby uspávání nepomohla, jenom riskovala zhoršení vlastního stavu tím, že začala brát léky mnohem později než měla.
Po té, co si malý zvykl na usínání bez prsu a už nehrozila "recidiva", začala ho dcera uspávat stejně jako ostatní mámy, pochováním, pomazlením, povídáním, pohádkou....Nakonec tedy nebyl o nic ochuzen ani on ani ona.

Ohodnoťte přispěvek:
reagovat
monika130674 11. 01. 2013 15:00

RE: Ukončit kojení nebo bojovat? A co se spaním?

 Ještě k těm bolavým bradavkám, až teď jsem si toho všimla,hihi, tak to bych asi odstavila, přes den si to můžete mazat vazelinou, ať to nepraská, ale jestli už kouše, tak to zkuste přestat kojit,.Je to pravda, chce to trpělivost, v jednom pořadu jedna maminka řekla, kojení jsem ukončila radikálně, zapálila jsem si cigaretu a dala víno, já měla léky, tak jsem věděla, že prso nesmím dát, takže mě nic neobměkčilo, ale to zmáknete, uvidíte, držím palce

Ohodnoťte přispěvek:
reagovat
aksima 17. 01. 2013 10:44

RE: Ukončit kojení nebo bojovat? A co se spaním?

 Já osobně jsem kojila do 10. měsíce, potom jsem kojit přestala a koupila mrňouskovi klasický Sunar a střídali jsme to s banánovým Sunarem, někdy jsem přimíchala kakao. jde o to, že dítě pozná něco ještě pro něj chuťově lepšího než mlíko od maminy. Teče to i rychleji, takže snadněji se napapá a v postýlce vám s flaškou i usne ;-) . Já jsem malému na noc dávala do postýlky flašku s kojeneckou vodou a bylo to dobrý...(někdo dává sladký čaj, ale není to dobré na zoubky) Nejsem odpůrkyně kojení, ale rok maximálně - pak už se mi to příčí, když už dítě běhá a je furt u prsa - musíte být vytrvalá a vydržet ... Jinak co se týče zastavení laktace - odsávejte si - ale né do úplného vyprázdnění. Čím míň budete odsávat, tím méně se vám bude dělat mlíko až ho přestanete mít pomalu úplně. Prostě odsávejte tak, aby jste neměla prsa úplně napnutá, ale né úplně prázdná... a bude to dobré. držím palce a určitě to zmáknete, je těžké odolat dětskému pláči, ale výsledek se dostaví během týdne (ani né...) ;-)...

Ohodnoťte přispěvek:
reagovat
moncicaacek 17. 01. 2013 15:20

RE: Ukončit kojení nebo bojovat? A co se spaním?

 Dobrý den,
já jsem dceru kojila téměř do 4 let jejího věku. Nakonec se nám podařilo ukončit kojení tím, že jsem dostala angýnu a antibiotika a jelikož jsem se bála, aby dcera nedostávala v mléce také část antibiotik, tak jsem jí to vysvětlila, že musíme chvilku přestat, než je doberu. Po týdnu však již pít nechtěla, zato mě se stále mléko tvořilo a další rok jsem řešila jak ukončit tvorbu mléka. Zastavila jsem laktaci až po třech balení homeopatik, nic jiného mě nezabralo, ani prášky od gynekoložky. Osobně jsem nikdy těch 4 let kojení nelitovala, ba naopak. Myslím, že jsou pak děti zdravější a mají s maminkou užší vztah. Dodnes na to z dcerou vzpomínáme, když říkala "mlíčko dej" nebo když jsem ji kojila na pláži pod ručníkem.

Ohodnoťte přispěvek:
reagovat
kacik1988 19. 01. 2013 08:52

RE: Ukončit kojení nebo bojovat? A co se spaním?

Dobrý den, chtěla bych všem poděkovat za rady. První 2 noci to bylo hrozné, malá plakala a mě to rvalo srdce...Zkoušela jsem kojící kloboučky, ale nechtěla přes ně pít...Nakonec jsme to v noci vyřešili čajem v lahvi. Umělé mléko nechtěla ani s kakaem. Mazlila jsem se s ní a přemlouvala, ať bumbá z lavičky. Nemohla bych ji nechat vybrečet...A protože moje teta to měla u 2 svých dětí přesně tak, jak píše MONCICAACEK, že je kojila do 4 let a já sama jsem byla kojená do 3 let, přišlo mi to líto že bych už ji nikdy nekojila... Přece jen je jí teprve 13 měsíců...Tak jsem to vyřešila odstříkáváním. Odstříkala jsem mléko a to dostala večer v lahvičce. Zvykla si na to velmi rychle, plakala jen asi 10 vteřin než zjistila, že v tom je úplně stejné mlíčko Prsa se mi zahojila a jsou to 2 dny co malá přišla a začala tahat triko. Tak jsem jí zkusila dát, ale řekla jsem jí, že musí opatrně. A opravdu, dávala si pozor. Takže teď ji dávám mlíko přes den, pouze když si sama vzpomene, a na večer odstříkám, protože už se za ten týden naučila usínat u mlíka v lahvi a u prsu neusne. A v noci dostane lahev s čajem ten pije dokud neusne, je schopná vypít 3 lahve po 250 ml Řekla jsem si že mi nevadí když bude pít 2x za den, ale v noci ji už nedám, když si už zvykla na ten čaj. Sestra mi řekla že jsem hloupá že už jsem ní neměla dávat, ale mě to chybělo, jak se u toho mazlí... Jak je ráda když jí mlíčko dovolím... A na nějaké vysvětlování, že je to jen pro miminka, je ještě malá. Taky mi to připadalo vůči dcerce nespravedlivé, jeden den jsem jí dala a pak najednou nic.. Až bude větší, už jí to budu moct vysvětlit a ,,okecat to".

Ohodnoťte přispěvek:
reagovat
DesktopMobile