Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Krémy s UV filtrem 50? Zapomeňte, bohatě stačí 30!

  • Vyvarujte se chybám při opalování a používání krémů.
    7. července 2014 | 06:00

    Je lepší používat opalovací krém s ochranným faktorem 30, nebo 50? Podle odborníků jednoznačně ten s nižším faktorem, zato ale častěji. Škodlivost slunečního záření je v dnešní době známá a lidé se snaží dávat si pozor, ovšem spousta z nás při opalování opakuje stále stejné chyby. Přečtěte si tedy, jestli i vy neděláte při slunění se něco špatně, aniž byste si to uvědomovali! 

  • Nešetřete s krémem!

    Vyrobte si doma svůj vlastní opalovací krém. Není to žádná věda!
    Autor: Shutterstock.com
    Pokud víte, že strávíte na slunci celý den, namažte se důkladně už ráno, ještě dříve, než vyrazíte ven. Poté se mažte každé dvě hodiny a s krémem rozhodně nešetřete. Pokud nebudete důslední, celé mazání přijde vniveč.
  • Čím vyšší, tím lepší?

    Opalování
    Autor: Profimedia.cz
    Spousta lidí si myslí, že čím vyšším ochranným faktorem se namaže, tím lépe a déle se před slunečními paprsky uchrání. Jenže zatímco krém s ochranným faktorem 30 blokuje přibližně 90 % záření, ten s SPF 50 blokuje asi 96 % záření. Jde o skutečně zanedbatelný rozdíl. Dermatologové doporučují mazat se klildně nižším faktorem. Podstatné je, že se musíte mazat často. Krémy z vysokým faktorem totiž vyvolávají klamnou iluzi, že jednou denně stačí.
  • S krémem pouze na pláž

    Opalování ve městě
    Autor: Profimedia.cz
    Je jasné, že pokud se chystáte na celý den se vyvalit k vodě, tak budete trochu obezřetnější. Na ochranu před slunečním svitem bychom ale neměli zapomínat ani při každodenních činnostech, jako je cesta do práce, nebo procházka po městě. Podle výzkumů člověk nejvíce slunečních paprsků do sebe absorbuje během normálního života, nikoliv na dovolené.
  • Kosmetika s SPF

    Make-up pleti neškodí
    Autor: profimedia.cz
    Bylo by sice fajn, pokud byste mohli používat opalovací krém každý den, ale buďme realisté, není to natolik realizovatelné. Jako vhodná ochrana ale postačí dobrý make-up. Snažte se tedy kupovat BB krémy nebo make-up s SPF, stejně jako třeba lesky na rty. Co se týče ochrany zbytku těla, poohlédněte se po tělovém krému s SPF.
  • Zapovězená místa

    Na spálená záda spolehlivě zaberou triky našich babiček.
    Autor: Shutterstock.com
    Většina lidí to zažila. Spálené nárty, nebo uši... Tyto nepříjemnosti jsou ale způsobené pouze tím, že se na našem těle nachází spousta míst, která opalovacím krémům zdárně unikají. Jsou to právě výše zmíněné uši a nárty, dále oblast kolem očí, pokožka hlavy u vlasů, špička nosu, ale třeba také přechody mezi plavkami a kůží.
  • Kupujte širokospektrální krémy

    Dejte si při opalování pozor na UVA i UVB.
    Autor: Profimedia.cz
    Pokud si myslíte, že zrovna váš krém je všemocný, raději si to zkontrolujte. Důkladným mazáním se sice zabráníte ultrafialovému záření B (UVB), které způsobuje viditelné popální kůže, ale to škodlivější záření, tedy ultrafialové záření A (UVA) má volnou cestu k vaší pokožce. Proto při koupi krému sledujte, zda jde o tzv. širokospektrální, tedy chránící před oběma typy.
  • Naučte děti se mazat

    Naučte děti chránit se před sluncem.
    Autor: Profimedia.cz
    Při ochraně proti slunci nikdy nezapomínejte na své děti. Odborníci doporučují koupit krémy, které zvládne dítě na sebe nanést samo, takže si na to zvykne a brzy se to pro něj stane automatické. Naopak nedoporučují mazat krémy děti mladší šesti měsíců (samozřejmě je ani nevystavovat slunečnímu záření). Ty starší pak chraňte před sluncem vhodným oděvem a krém aplikujte na volná místa.
  • Krém vaší kůži na míru

    Vybírejte opalovací krémy podle typu pleti.
    Autor: Shutterstock.com
    Předtím, než vyrazíte k vodě se ujistěte, že máte krém vhodný pro vaši pokožku. Pokud máte citlivou pleť, nedoporučuje se používat parfémovanou kosmetiku, jestliže trpíte na akné, vyhýbejte se olejovým krémům a pokud máte pleť suchou, kupujte jedině hydratační krémy, případně s obsahem aloe vera nebo glycerinem.
  • Voděodolný neznamená věčný

    Voděodolné neznamená navěky.
    Autor: Shutterstock.com
    Pokud je na krému napsáno, že je voděodolný, nebo odolný vůči potu ještě neznamená, že po koupeli nezmizí. Tento údaj akorát akorát ukazuje na to, jak dlouho po namočení se bude ještě krém fungovat. Pak se musíte stejně namazat znovu.
  • Pouhý krém kůži nezachrání

    Chraňte se proti stárnutí kůže.
    Autor: Shutterstock.com
    Fakt, že při opalování používáte vhodnou ochranu kůže je sice chvályhodné, ale před stárnutím, nebo dokonce rakovinou, se ochránit nedokážete. Neměli byste tedy na sluníčku trávit tolik času. Pokud chcete mít krásný opálený vzhled, použijte samoopalovací krémy, nebo tónovací spreje.
  • Nepodceňujte expiraci

    Nezapomeňte kontrolovat datum expirace krémů na opalování.
    Autor: Shutterstock.com
    Jistě máte doma spousty krémů, které vyvezete jednou za rok na dovolenou. Zkontrolovali jste ale datum expirace krému? Pokud jsou prošlé, mažete se úplně zbytečně. Ochranné prvky totiž po určité době přestanou fungovat.

Autor: maš
Diskuse ke článku
.