5 potravin, které vám pomohou s trávením

Ke správnému zažívání vám dopomohou některé potraviny. • Foto: Shutterstock.com
1. října 2013 | 16:00

Jen málokdo z nás dodržuje správnou skladbu jídelníčku a nikdy se nesetká s trávicími potížemi. Většina z nás naopak někdy či naopak často zhřeší a pak přichází na řadu žaludeční potíže, nafouklé břicho a pocit plynatosti. V takových případech vám jako rychlá pomoc poslouží těchto pět potravin, které dají vaše střeva do pořádku.

Křupavá kyselá okurka

Kyselá okurka není jen vyprošťován z kocoviny, ale také účinný lék na trávení. Kvašené okurky dokáží minimalizovat špatné střevní bakterie, zmírňují nadýmání a plynatost, ale i průjem či zácpu.

Nastrouhaný zázvor pomáhá od chřipky a nachlazení.
Zázračný zázvor

Zázvor je jednou ze silných zbraní proti nevolnosti a nadýmání. Zlepšuje totiž žaludeční motilitu a působí proti žaludečním křečím. Pokud je vám tedy špatně od žaludku, uvařte si zázvorový čaj a pokuste se jej nedoslazovat ani cukrem a ani medem, nechte jej 20 minut louhovat a popíjejte během celého dne.

Bylinky pomohou zahnat různé neduhy.
Heřmánkový čaj

Už naše babičky používaly sušený heřmánek na bolavé břicho a potíže s trávením. Bylinka má sedativní účinky, které zklidňují trávicí trakt, čímž pomáhá proti bolestem, křečím, nevolnosti i zvracení. Připravte si neslazený heřmánkový čaj, nechte jej 10 minut louhovat a vlažný popíjejte po celý den.

Jogurt
Bílý jogurt plný probiotik

Živé kultury, které jsou obsaženy v bílém jogurtu dokáží zneškodnit ty špatné, co se tvoří ve střevech a způsobují plynatost, nadýmání, ale také průjem. Pravidelná konzumace jogurtu tak může předcházet vzniku střevních potíží.

Fenykl
Fenykl

V Indii slouží semena fenyklu jako digestiv po jídle a také jako osvěžovač dechu. Semena rozdrcená mezi zuby totiž uvolňují sloučeninu terpenoid Atheol, která zvyšuje pohyblivost střev a zabraňuje žaludečním křečím. Fenykl tak pomáhá proti plynatosti a nadýmání, průjmu, a protože semena obsahují velké množství vlákniny, tak také proti zácpě.

Diskuse ke článku
.
Další články z kategorie

Trpíte na opary? Víme, jak se jich rychle zbavit

Trpíte na opary? Víme, jak se jich rychle zbavit

Nepříjemný puchýř na rtu sice není nic vážného, ale dokáže nás pěkně potrápit. Hyzdí naši tvář, svědí a bolí. Trpí na ně každý šestý člověk a nikdy … celý článek

Největší mýty o kocovině: Je jedno, v jakém pořadí pijete. A káva vám nepomůže

Největší mýty o kocovině: Je jedno, v jakém pořadí pijete. A káva vám nepomůže

Jestliže patříte mezi ty, kteří si rádi čas od času přihnou, pak určitě znáte, co to znamená mít kocovinu. Určitě jste už někdy prožili tu krušnou … celý článek

8 věcí, které nevíte o ženském cyklu: Kdy máme chuť na sex a kdy jsme nejkrásnější?

8 věcí, které nevíte o ženském cyklu: Kdy máme chuť na sex a kdy jsme nejkrásnější?

Menstruace je za trest. Alespoň mnoho žen si to myslí. Je to vždycky otravné období, kdy se cítíme nafouklé, chutě na sladké nezkrotíme ani tou největší … celý článek

DesktopMobile